Nadm. výška:1602 m
GPS:50.7361, 15.7398

Sněžka

Východ: 05:00 Východ: 22:39
Západ: 20:47 Západ: 04:50
http://www.postovnasnezka.cz   

Sněžka

Pohled z webové kamery umístěné na poštovně na horní stanici lanové dráhy z Pece pod Sněžkou směr Černá hora, vrchol Světlé, vlevo Mravenečník a Dvorksý les. Za dobré viditelnosti daleký výhled do kraje na Trutnovsko a dále do vnitrozemí.

Sněžka (polsky Śnieżka, německy Schneekoppe) je se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou Hraničního (Slezského) hřebenu Krkonoš, Sudet, Čech i celého Česka a celého Slezska.

Je to významná dominanta východní části Krkonoš. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou sedačková lanovka, která je však do roku 2014 v rekonstrukci.

Severní, polská strana spadá do údolí řeky Lomničky, západní do Úpské rašeliny, jihozápadní část do Obřího dolu, jihovýchodní do údolí Jeleního potoka a východní přecházejí v Obří hřeben.

Pokud se chystáte pozorovat východ slunce na Sněžce, doporučujeme přespat na nedaleké Luční booudě a hodinu před východem slunce vyrazit, jako to dělávali naši předchůdci. Jde o nezapomenutelný zážitek.


Poštovna Anežka

Budova poštovny stojí na místě, kde do roku 2004 stála budova České boudy, postavené roku 1868. Ta byla roku 1990 uzavřena hygieniky, neboť byla neopravitelně poškozena dřevomorkou. Aby mohlo dojít ke stavbě poštovny, byla třísettunová Česká bouda postupně rozebrána a snesena do údolí pomocí lanovky a helikoptér.

Konstrukce České poštovny je dřevěnou skládačkou z 20 tisíc dílů. Stavba se terénu dotýká pouze dvanácti patkami (zabetonované ocelové profily). Plášť stavby je tvořen zdvojeným sklem a dřevěnými okenicemi, jejichž nastavením je možno Poštovnu proměnit z moderní prosklené budovy v dřevěnou boudu, a přizpůsobit ji tak aktuálním povětrnostním podmínkám. U severní strany Poštovny se tyčí venkovní točité schodiště, které vede na vyhlídkovou terasu. Sklepy původní České boudy byly zachovány, nyní slouží jako zázemí budovy.

Budova byla 10. srpna 2007 vysvěcena arcibiskupem Karlem Otčenáškem a otevřena prezidentem Václavem Klausem.

Záchranná služba

  • logo_ZSVH_small.gif

Provoz lanové dráhy

Lanovka
Pec - Růžová HoraV provozu
Růžová Hora - SněžkaV provozu

Partneři

  • hannah_vh.png
  • logo_keen200x33.png
  • RockPoint_200x65.png

Data poskytují

Humlnet CHMU YR.NO