Mezi prameny Labe

Celková délka:16 km
Časová náročnost:4 hod
Stoupání:795 m
Klesání:767 m
Schůdnost:červen - říjen

Cesta nejzajímavějšími údolími Krkonoš spojujícími oba prameny Labe. Labe pramení na Labské louce a Bílé Labe asi kilometr východně od Luční boudy v soustavě rašelinišť, ve kterém pramení i Úpa. Pramen Bílého Labe leží výše než turisty hojně vyhledávaný pramen Labe.

Cestou spatříte mnoho vodopádů, z nichž nejvyšší je Pančavský vodopád, který dosahuje při tání sněhu výšky až 162 m a je nejvyšším českým vodopádem.

Trasa

Výškový profil

Popis trasy


Trasa stezky vede po červené turistické značce od symbolického pramene Labe okolo Labské boudy dále po modré do Labské rokle, která začíná Labským vodopádem. Po sejití do Labského dolu může pozorovat nejlepší výhledy na Pančavský vodopád, který se za vysokého stavu vody větví do několika ramen. Stěny jsou nádhernou ukázkou kvádrovitého rozpadu žuly.

Cestou můžeme spatřit morénové valy, mnohé vodopády na potoku Labe či Bílého Labe. Po modré trusitické značce dojdete přes údolí Bílého Labe až do cíle - na Luční boudu.

Dlouho ani nebylo úplně jasné, který potok je vlastně ,,začátkem Labe''. Ještě v 19. století se naši předkové domnívali, že to je pramen Bílého Labe nedaleko Luční boudy. O prameny Labe se ale vedl ještě jeden spor, a to mezi slezským hrabětem Schaffgotschem a českými majiteli panství ve Vrchlabí. Češi hájili hranice stejně, jako jsou dnes, Schaffgotsch si chtěl kousek území přidat. Nakonec se k české straně připojil královéhradecký biskup Jan z Talembergu, který 19. září 1684 labský pramen vysvětil. Tím ho „přihodil“ ke své diecézi, a protože hranice diecéze jsou zároveň hranicemi země, potvrdil že území patří do Čech. K prameni Labe se potom biskup nechal dovézt na velbloudovi, kterého předtím dostal darem od cizích vyslanců. Velbloud však došel jen do půli kopce a dál se mu nechtělo a tak na zbytek cesty uchopili nosítka i s nákladem členové biskupova doprovodu. Traduje se, že při zpáteční cestě nosiči navíc biskupa vysypali...


 

Provoz lanové dráhy

Lanovka
Pec - Růžová HoraV provozu
Růžová Hora - SněžkaMimo provoz

Partneři

  • hannah_vh.png
  • logo_keen200x33.png
  • RockPoint_200x65.png

Data poskytují

Humlnet CHMU YR.NO