Východ slunce na Sněžce

Celková délka:8,1 km
Časová náročnost:2:00 h
Stoupání:384 m
Klesání:384 m
Schůdnost:celoročně, v zimě doporučeny sněžnice

Již naši předci vyráželi brzy ráno z Luční boudy na Sněžku pro sledování východu slunce. Za zhruba hodinku dojdete na vrchol Sněžky a váš fotoaparát nebude určitě cestou zahálet.

Kombinace krásné krajiny s hrou stínů a barev, to je východ slunce na Sněžce.

Trasa

Výškový profil

Popis trasy

Z Luční boudy vyrazíme zhruba hodinu před východem slunce po rovince přes Úpské rašeliniště směr Obří sedlo a Sněžka po modré turistické značce. Již cestou můžeme pozorovat průběžně se objevující sluneční kotouč. Zbytky sněhu pak celou scenérii ještě umocní.

Na Sněžku nás z Obřího sedla čeká sice zhruba 230 m výškového převýšení na necelém kilometru (pokud půjdeme po strmé kamenité stezce - v zimě není na výběr, neboť traverz na severním svahu Sněžky je uzavřen). Odměnou nám budou krásné rozhledy do okolí z několika vyhlídek na této trase a poté ze samotného vrcholu Sněžky (1602 m n.m.). Jednou z výhod ranního výšlapu na Sněžku je i to, že cestou potkáte jen málo lidí a tak si lze cestu i pobyt na vrcholu nejvyšší české hory ničím nerušeni vychutnat.

Před snídaní na Luční hoře stihneme ještě po návratu do Obřího sedla procházku po červené turistické trase směr Špindlerova bouda až ke zhruba 2 km vzdálenému rozcestníku Równia pod Śnieżką a po nově opravené štětované Jantarové cestě se po žluté turistické značce vrátíme na Luční boudu, kde nás ke snídani bude čekat tradiční čerstvě upečené domácí pečivo. Z rozcestníku Równia pod Śnieżką si můžeme také ještě poodejít pár set metrů po červené turistické značce na vyhlídku na ledovcové jezero Maly Staw a chatu Samotnia.

Jantarová cesta je úsekem cesty Slezské od Luční boudy do Karpacze. Její název pochází z roku 1997, kdy byla otevřena jako hraniční přechod pro pěší. Samotná Slezská cesta existuje již od 9. století a byla důležitou krkonošskou spojnicí z Čech do Polska. Odpojovala se od Kladské stezky a pokračovala přes Hostinné, Vrchlabí, Výrovku k Hamplově boudě a do Karpacze.

Provoz lanové dráhy

Lanovka
Pec - Růžová HoraV provozu
Růžová Hora - SněžkaMimo provoz

Partneři

  • Montessori_Pardubice.jpg

Partneři

  • hannah_vh.png
  • logo_keen200x33.png
  • RockPoint_200x65.png

Data poskytují

Humlnet CHMU YR.NO