Procházka k prameni Labe

Celková délka:6,8 km
Časová náročnost:1:45
Stoupání:215 m
Klesání:215 m
Schůdnost:celoročně

Pramen Labe je symbolické místo, cca 200 m od skutečného pramene Labe. Místo patří k nejvyhledávanějším cílům vycházek na české straně pohoří. Jeho význam byl oceňován již roku 1684, kdy je navštívil a požehnal královéhradecký biskup Jan František Kryštof z Talmberka. Od roku 1968 je zde kamenná stěna, vyobrazující barevné znaky 26 významných měst, jimiž Labe na své cestě k moři protéká.

Trasa

Výškový profil

Popis trasy

Cestou navštívíte mohylu Hanče a Vrbaty a z Ambrožovy vyhlídky se můžete shora podívat na Pančavský vodopád - nejvyšší český vodopád s výškou 148 m (v zimě ještě více) a jsou odtud skvělé výhledy do Labského dolu.

Okruh je vhodný pro odpolední rodinnou procházku, neboť v letní sezóně se na výchozí bod dostane z Horních Míseček autobusem, celoročně je pak možné se nechat vyvézt ze Špindlerova Mlýna sedačkovou lanovkou na Medvědín.

Mohyla Hanče a Vrbaty na Vrbatově výšině nedaleko Vrbatovy boudy byla postavena na památku lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří nedaleko odtud zahynuli 24.3.1913 při lyžařském mistrovském závodě na 50 km. Závod byl poté, co se extrémně zhoršilo počasí během jeho průběhu, zastaven a zrušen, což se Bohumil Hanč, který v tu dobu vedl, nedozvěděl. Vrbata poskytl Hančovi při pokusu o jeho záchranu část svého oděvu, čímž nakonec obětoval i svůj život. Na jeho památku je 24. březen slaven jako Den Horské služby.

Václav Vrbata byl nalezen umrzlý u mohyly. Od ní je krásný výhled na okolní panorama Krkonoš. V okolí jsou pozůstatky opevnění z 30. let 20. století, jež sloužily k ochraně tehdejší státní hranice. Pomník Bohumila Hanče je cca 900 m daleko v místech, kde byl nalezen polomrtvý Bohumil Hanč. Zemřel po převozu na Labskou boudu.


 

Provoz lanové dráhy

Lanovka
Pec - Růžová HoraV provozu
Růžová Hora - SněžkaV provozu

Partneři

  • hannah_vh.png
  • logo_keen200x33.png
  • RockPoint_200x65.png

Data poskytují

Humlnet CHMU YR.NO